GALERIA MARII MONIKOWSKIEJ-TABISZ

JUBILEUSZOWA WYSTAWA MARII MONIKOWSKIEJ-TABISZ
"BIBLIJNE ILUMINACJE"

Z cyklu Apokalisa - Znak Zbawienia Malarskie wizje Apokalipsy św. Jana i abstrakcyjne interpretacje psalmów znajdą się wśród obrazów autorstwa Marii Monikowskiej-Tabisz, które od 15 października będzie można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie. Wystawa pt. „Biblijne iluminacje” podsumowuje 35-lecie pracy twórczej artystki.

Malarstwo Marii Monikowskiej-Tabisz to przede wszystkim obrazy o tematyce sakralnej. Wystawa prezentuje prace wybrane spośród dwóch najważniejszych cykli: „Apokalipsy” oraz „Księgi Psalmów”. Obydwa łączy ekspresja kolorów oraz charakterystyczny sposób operowania światłem i przestrzenią. Wspólne jest także przesłanie, które artystka stara się przekazać poprzez swoje obrazy.
"Światło fascynuje mnie w sensie fizycznym i metafizycznym. Uważam, że moim zadaniem, jako artysty i człowieka jest dzielić się tą pasją z innymi ludźmi, wnosząc w ich życie pokój i miłość. Każdym obrazem staram się kierować myśli odbiorców w stronę Tego, którego spotkają po śmierci, przybliżając im inną rzeczywistość" – mówi Maria Monikowska-Tabisz.

Oprócz inspiracji tekstami Biblii, twórczość rzeszowskiej artystki dotyka także innych tematów. Na jubileuszowej ekspozycji w Muzeum Diecezjalnym będzie można zobaczyć erotyki oraz obrazy symboliczne. Muzycznym tłem wernisażu wystawy będzie utwór stworzony specjalnie na tą okazję przez poznańskiego pianistę i kompozytora Jana Martiniego. Co ciekawe, jego muzyka towarzyszyła również pierwszej autorskiej wystawie Marii Monikowskiej-Tabisz, która odbyła się 35 lat temu w Koszalinie.

Wystawa będzie czynna od 15 października do 15 listopada 2009 r . Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-13.00 w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie przy ul. Zamkowej 4.

Patronami medialnymi wystawy są Niedziela Rzeszowska, Radio VIA oraz portale Opoka i Wiara.pl.

Z cyklu Księga Psalmów_ Jest jak drzewo Maria Monikowska-Tabisz ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w pracowni Eugeniusza Gepperta, ucznia Jacka Malczewskiego. W 1973 roku zamieszkała w Koszalinie. Rok później wstąpiła do Związku Polskich Artystów Plastyków, do którego należy nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. W Koszalinie uprawiała collage przestrzenny, pastele i malarstwo olejne. Zwieńczeniem tego okresu twórczości była „Apokalipsa” - cykl trzynastu wielkoformatowych obrazów zainspirowanych wizją Św. Jana, które na stałe eksponowane są w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie.

W 1991 roku na stałe związała się z Rzeszowem. Tu powstały m. in. cykle malarstw pt. „Księga Psalmów” i „Droga Krzyżowa” oraz wiele obrazów sakralnych, które zdobią świątynie na Podkarpaciu. Tworzyła również abstrakcje, erotyki i pejzaże. Techniką, jaką najczęściej się posługuje jest akryl, eksperymentuje też z grafiką komputerową.

Na przestrzeni 35-ciu lat kariery artystycznej stworzyła około 400 prac. Uczestniczyła w ponad 80 wystawach poplenerowych, okręgowych i ogólnopolskich. Swoje malarstwo prezentowała również na wystawach indywidualnych. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych, a także w zbiorach Kościoła Katolickiego w Polsce i na świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Austrii i we Włoszech.

Zmartwychwstanie Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie jest kościelną placówką muzealną i należy do najmłodszych tego typu instytucji w Polsce. Zostało utworzone w 1997 roku na mocy dekretu bpa Kazimierza Górnego, Biskupa Rzeszowskiego. Dyrektorem muzeum od początku jego istnienia jest ks. Franciszek Dziedzic. Zbiory eksponowane są w specjalnie zaadaptowanych na ten cel podziemiach Kurii Diecezjalnej.

Muzeum zajmuje się gromadzeniem zabytków sztuki sakralnej, wyłączonych już z użytku kultowego, a znajdujących się na terenie Diecezji Rzeszowskiej. W ciągu zaledwie dziesięciu lat zgromadziło ponad tysiąc eksponatów sztuki sakralnej. Zasadniczy trzon zbiorów stanowią rzeźby gotyckie, rzeźby i obrazy barokowe, naczynia oraz księgi liturgiczne. Do najcenniejszych eksponatów należą m.in. XIV-wieczny krucyfiks pochodzący z kościoła w Rożnowicach, XVI-wieczna rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego ze Sławęcina oraz XVII-wieczne malowidło przedstawiające Chrystusa u słupa, pochodzące z Czudca.

Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie oprócz ekspozycji stałej organizuje wystawy czasowe, prezentując dzieła sztuki sakralnej wypożyczone z kościołów po zakończonej ich renowacji. Organizowane są też wystawy współczesnej sztuki najwybitniejszych artystów polskich, często połączone z koncertami. Ponadto placówka prowadzi badania naukowe, a także organizuje wykłady dla studentów i lekcje dla uczniów z zakresu historii sztuki i muzealnictwa.





START        GALERIA        BIOGRAFIA        RECENZJE        KONTAKT